Selen jest silnym antyoksydantem, który pomaga w ochronie przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tego pierwiastka.
Czym jest selen?
Selen jest pierwiastkiem niezbędnym do zachowania prawidłowego funkcjonowania wielu komórek i narządów w naszym organizmie. Brak tego pierwiastka może wpływać na działanie wielu układów i procesów. Selen wchodzi w skład enzymów ochronnych przeciw dowolnym działaniom wolnych rodników, biorąc udział w regulacji metabolizmu białek, tłuszczów i węglowodanów.
Jego obecność jest kluczowa dla pracy tarczycy i dlatego wpływa na prawidłową regulację masy ciała. Niedobór selenu może być związany ze zwiększonym ryzykiem niektórych chorób, dlatego jego uzupełnianie, poprzez odpowiednią dietę lub suplementację, jest ważne dla zachowania dobrego zdrowia. Przy odpowiednich stężeniach selen nie wywołuje skutków ubocznych, jednak przed przyjmowaniem suplementów diety warto skonsultować je z lekarzem ze względu na możliwość interakcji z innymi przyjmowanymi lekami.
Jakie właściwości ma selen?
Selen jest niezbędny do zachowania homeostazy komórek, tkanek i układów w organizmie. Bierze udział w procesach metabolicznych, wpływa na pracę układu hormonalnego i odpornościowego. Dostarczany z pożywieniem lub suplementami diety może pomóc regulować ważne procesy biologiczne. Selen wchodzi w skład enzymów chroniących komórki przed wolnymi rodnikami. Dzięki wpływowi na metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów może wspierać funkcjonowanie narządów i układów organizmu.
Ponadto uczestniczy w regulacji masy ciała poprzez wpływ na tarczycę. Niedobór selenu wiąże się z ryzykiem różnych zaburzeń zdrowotnych, dlatego jego dostarczanie z odpowiednią dietą lub suplementami jest ważne. Selen w odpowiednich ilościach nie powoduje niepożądanych skutków, jednak decyzja o przyjmowaniu suplementów diety i ich doborze powinna być poprzedzona rozmową z lekarzem.
Rano czy wieczorem – kiedy najlepiej suplementować selen?
Przyjmowanie suplementów selenu należy dostosować do indywidualnych potrzeb i celów. Jeśli chcemy wprowadzić w diecie zmiany, które pomogą podnieść stężenie selenu w organizmie, najlepiej jest zażywać suplementy rano. Selen będzie wówczas miał czas na wchłonięcie przed kolejną nocną przerwą. Jednak jeśli celem jest obniżenie poziomu stresu oksydacyjnego i poprawa jakości snu oraz regeneracji organizmu, wówczas przyjmowanie suplementu wieczorem może być wskazane.
Niezależnie od pór wprowadzania suplementacji należy pamiętać o zachowaniu ostrożności przy stosowaniu selenu. Jego nadmiar może mieć negatywne skutki, dlatego nawet przy niewielkich dawkach warto skonsultować się z lekarzem w celu indywidualnego doboru dawki oraz wykluczenia przeciwwskazań. Poziom selenu powinien być monitorowany w trakcie wprowadzania zmian w diecie lub przyjmowania suplementacji.